Sākumlapa Lopkopība

Kvalitatīva rupjā lopbarība...

Kvalitatīva rupjā lopbarība vasarā un ziemā

Zita Briška

Bezmaksas

Sākumlapa Lopkopība

Kvalitatīva rupjā lopbarība...

Materiāla tips

Mācību materiāls

Kopsavilkums

LLKC Preiļu konsultāciju biroja lopkopības speciāliste Zita Briška ir sagatavojusi rakstu par kvalitatīvās lopbarības nodrošināšanu ganāmpulka dzīvniekiem gan vasarā, gan ziemā. Vasarā to nodrošina ganības, kas ir no labākajiem un lētākajiem barības uzņemšanas veidiem un tai pat laikā govīm arī tiek nodrošinātas kustības. Veiktajos pētījumos ir secināts, ka govīm, kuras tiek ganītas, ir lielāka ilgmūžība nekā tām, kuras tiek turētās novietnē. Lai ganībās tiktu nodrošināta kvalitatīva lopbarība tās ir jākopj, ganīšanu nedrīkst uzsākt ne par agru, ne par vēlu, zālei ir jābūt garšīgai un jāievēro daudzi citi nosacījumi, lai ganību zelmenis būtu ražīgs un nodrošinātu visas prasības, kas atbilsts kvalitatīvai lopbarībai. Lai iegūtu kvalitatīvu lopbarību ziemas periodam, šeit arī galvenais ir labi zālāji kvalitatīva siena un skābbarības sagatavošanai. Sagatavoto lopbarību vispirms novērtē organoleptiski un, lai precīzi zinātu sagatavotās lopbarības kvalitāti, tā jāanalizē laboratoriski. Labo

Lapu skaits

3

Izdošanas datums

2016/11/25

Autortiesības

Visi publicētie materiāli ir aizsargāti ar autortiesībām, tos ir aizliegts izmantot komerciāliem nolūkiem. Atsauce uz autoriem obligāta.

Valoda

Latviešu valoda

Faila izmērs

209 KB

Kvalifikācijas

Lopkopības tehniķis

Faila formāts

PDF

Materiāla apraksts

Ja tiek sagatavota un izēdināta kvalitatīva rupjā lopbarība, tad iespējams samazināt gan spēkbarības, gan dažādu citu piedevu izmantošanu, līdz ar to nodrošinot ganāmpulka produktivitāti un veselību, samazinot saražotā piena un gaļas pašizmaksu, veicinot saimniecību rentablu attīstību. Ganības ir viens no labākajiem un lētākajiem barības uzņemšanas veidiem, bet tās prasa regulāru kopšanu, pareizu to izmantošanu, lai kvalitatīva ganību zāle būtu pieejama govīm visas ganību sezonas garumā. Pavasarī, uzsākot ganību periodu, zālāju lauki ir jānovērtē. Iespējams noteikt zelmeņu ražību pēc 1 kvadrātmetra lauciņu zāles svara. Svarīgi ir laicīgi uzsākt ganīšanu un nedrīkst to noganīt zemāk par 6 cm. Nepieciešama porcijveida ganīšana, regulāra appļaušana, zālāju mēslošana. Lai iegūtu kvalitatīvu lopbarību ziemas periodam, šeit arī galvenais ir labi zālāji kvalitatīva siena un skābbarības sagatavošanai. Skābbarībai, salīdzinot ar sienu, ir augstāka sausnas apēdamība, līdz ar to arī iespēja iegūt lielākus izslaukumus; gatavojot ir mazāka laika apstākļu ietekme; augstāka barības vielu ieguve no ha; lielāka sausnas enerģētiskā vērība un barības vielu saturs. Svarīgi ir nepāraudzēt zāli, jo ar katru novēlotu dienu mazinās proteīna, enerģijas līmenis, bet palielinās kokšķiedras daudzums. Sagatavoto lopbarību vispirms novērtē organoleptiski un, lai precīzi zinātu sagatavotās lopbarības kvalitāti, tā jāanalizē laboratoriski. Laboratoriski ir iespējams noteikt daudzus rādītājus, bet šādas analīzes nav lētas. Ir iespēja izmantot elektronisko metodi NIR, kad tiek noteikti paši svarīgākie rādītāji: sausna, kopproteīns, kokšķiedras frakcijas, enerģija NEL, koppelni, minerālvielas (Ca, P).

Novērtē produktu

Tu vari būt pirmais, kurš qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Ievietot atsauksmi